Příprava podkladu je první fáze provádění zateplení pomocí ETICS. Přípravě by měl předcházet podrobný průzkum podkladu, což může být v praxi problém, pokud ještě nestojí lešení a není tedy přístupná celá zateplovaná plocha. V případě, že není průzkum proveden v dostatečném rozsahu, je třeba po postavení lešení se průzkumu znovu věnovat a doplnit chybějící informace o reálném stavu zateplované konstrukce.
Každý dům je jiný a má jinou historii, což se na fasádě může projevit
Norma ČSN 73 2901 (732901) uvádí metody posouzení podkladu a doporučená opatření. V zásadě se jedná o následující typy problémů, které je třeba řešit:
- Projevy problémů souvisejících se statikou stavby
Pokud jsou nalezeny trhliny indikující problém ve statice stavby, nelze provádět zateplení fasády. Zateplení by zakrylo projevy, ze kterých lze odhalit problém a pokud by se budova nadále deformovala nežádoucím způsobem, došlo by k poruchám i v ETICS. Stejně tak by bylo velkou chybou zakrýt například odhalenou výztuž, která by mohla dále korodovat, pokud by místo nebylo odborně sanováno.
- Zvýšená vlhkost podkladu
Podobně jako v předchozím případě, zde je třeba nejprve vyřešit příčinu vlhnutí stěn, jinak nelze provést zateplení. Jakákoliv další vrstva na fasádě by snižovala rychlost vysychání stěny. To by mohlo vést nejen ke zvýšení vlhkosti zateplené stěny, ale také k negativnímu vlivu na celý ETICS.
- Znečištění podkladu
Znečištění podkladu může mít různý charakter – od mastnoty, přes prach, výkvěty apod. až po biotické znečištění např. řasami nebo mechem. Toto znečištění musí být odstraněno zejména z toho důvodu, že působí jako separátor mezi únosným podkladem a lepicí hmotou. Účinnost opatření je třeba ověřit odtrhovou zkouškou, která ukáže, jestli je přídržnost lepicí hmoty dostatečná.
- Snížená pevnost (soudržnost) samotného podkladu
Sebelepší lepicí hmota nezajistí spolehlivé připevnění, pokud podklad sám o sobě nebude mít dostatečnou soudržnost. Nejedná se pouze o problém vlastního materiálu (například zdegradovaný beton), ale často je problémem stará povrchová úprava nosné konstrukce, která je součástí podkladu. Typickými příklady jsou břízolitová omítka (může velmi různou kvalitu) nebo ochranný nátěr na betonu. Tyto povrchové úpravy nemusí mít zdaleka dostatečnou přídržnost k nosnému materiálu. Takové vrstvy je nutné odstranit, protože lepení na ně není spolehlivé. Nedodržení těchto zásad je zásadní přestupek proti normovému postupu, jedná se zde o bezpečnost.
Staré omítky a nátěry vnášejí nejistotu do spolehlivosti lepení ETICS na stěnu
- Rovinnost podkladu
Jedná se o velmi důležitý parametr (a zároveň často podceňovaný). U ETICS se očekává poměrně vysoká preciznost, co se týče rovinnosti výsledného povrchu a té nelze dosáhnout, pokud je rovinnost podkladu nevyhovující. Nerovnost lze do jisté míry kompenzovat tloušťkou lepicí hmoty, ale možnosti jsou zde omezené. Při nevyhovující rovinnosti podkladu je potřebné jeho vyrovnání vhodnou hmotou. Teprve na vyrovnaný a vyzrálý podklad je možné lepit tepelně izolační desky.
Konkrétní požadavky a všechna doporučená opatření jsou uvedeny v normě ČSN 73 2901. Dobrá příprava podkladu je potřebný základ pro provedení kvalitního zateplení fasády pomocí ETICS.
Zpracoval: Ing. Václav Hadrava