Systémy ETICS patří mezi výrobky, jejichž vlastnosti se ověřují podle harmonizované technické specifikace ve smyslu Nařízení EU 305/2011 (CPR). Z toho vyplývá, že ETICS lze ověřit procesem, na jehož konci výrobce opatří výrobek CE-značkou a Prohlášením o vlastnostech.
U většiny stavebních výrobků je harmonizovanou technickou specifikací harmonizovaná norma. Existují ale výrobky, jejichž ověřování probíhá v mírně odlišném režimu. Jsou to výrobky, pro které byl organizací EOTA před 1.7.2013 zpracován pokyn ETAG a po tomto datu dokument EAD. Tyto dokumenty mají podobnou funkci jako harmonizované normy, ale hlavní rozdíl spočívá v rychlosti jejich zpracování a přijetí – proto jsou vhodné zejména pro inovativní výrobky.
ETAG – European Technical Approval Guideline (zpracováván organizací EOTA na základě Směrnice 89/106 – CPD) do 1.7.2013
EAD – European Assessment Document (zpracováván organizací EOTA na základě Nařízení 305/2011 – CPR) od 1.7.2013
Pro ověřování ETICS byl od roku 2000 k dispozici ETAG 004, který byl posléze dvakrát aktualizován. Podle ETAG 004 byly ověřeny stovky systémů ETICS po celé EU a tento dokument se stal uznávaným základem pro hodnocení technických parametrů ETICS.
Počátkem účinnosti Nařízení 305/2011 (CPR) nedošlo k okamžitému zrušení pokynů ETAG, protože toto nařízení obsahovalo přechodné ustanovení, které umožňuje ETAG používat jako EAD. Nicméně Evropská komise vyvíjí tlak na to, aby pokyny ETAG byly co nejdříve „konvertovány“ na EAD. Tím se docílí formálního souladu s Nařízením 305/2011, což je základní předpoklad funkčního systému ověřování výrobků.
V současné době (listopad 2018) probíhají závěrečné práce na konverzi ETAG 004 na EAD, pod vedením ústavu TSÚS, n.o. (Slovensko). Situace je poměrně vážná, protože podle plánu stanoveného Evropskou komisí bude ke konci roku 2018 definitivně ukončena platnost ETAG 004. Je tedy třeba co nejdříve dokončit a schválit dokument, který bude mít dobrou technickou kvalitu, jelikož bude nadále základem pro ověřování ETICS.
Cech zateplování budov připomínkuje vznikající EAD prostřednictvím organizace EAE (Evropská asociace pro ETICS, jejíž je CZB členem), která je jakožto celoevropská asociace členem pracovní skupiny pro konverzi EAD. Je důležité zmínit, že výsledný EAD nebude od ETAG 004 významně odlišný v technických pravidlech, jedná se spíše o formální konverzi. Nicméně, během jednání byla diskutována celá řada návrhů na technická vylepšení tohoto dokumentu a dá se očekávat, že po schválení první verze EAD budou okamžitě následovat práce na nové, technicky aktuálnější, verzi.
Zpracoval: Ing. Václav Hadrava